Árpád-kori templomaink - Görög katolikus – körtemplom – Gerény – Kárpátalja

                         

Árpád-kori templomaink - Istenszülő Szűz Mária oltalma görög katolikus templom - Gerény - Kárpátalja
 
A kárpátaljai középkori templomok egyik kiemelkedő példánya a gerényi rotunda. A körtemplomot valószínűleg a XI. században építették, és a XV. században alakították át.
 
Ekkor épült hozzá egy téglalap alapú hajó. A templom külseje dísztelen, csak néhány román-kori ablak található rajta.
 
Érdekessége, hogy a kör alakú épületnek belül egy hatszög mentén hat félköríves fülkéje van. Felbecsülhetetlen értéke a templombelsőt díszítő középkori freskókban rejlik.
 
Az 1360-as években festett freskókat Drugeth György készítette itáliai mesterekkel. A festmények újszövetségi jeleneteket ábrázolnak: az Angyali üdvözlet, a Háromkirályok látogatása, a Betlehemi gyermekgyilkosságok, a Menekülés Egyiptomba, az Utolsó vacsora, Jézus Pilátus előtt, Jézus a keresztfán, Jézus feltámadása jelenetei láthatóak.
 
kattints a képekre - érdemes!

2016. April 09. 00:00

jobbik - mszp hatalom - szélsőség

Amikor a hatalom iránti vágy felülkerekedik az emberek érdekeinek a képviseletén - amikor a politikai szélsőségek összeérnek.
Amikor egy gyékényen árul az álbalodal és a nemzetinek álcázott szélsőjobb

Vonáék belecsaptak a szocik tenyerébe - támogatják a multik kárára, és a családok javára bevezetett vasárnapi bolti zárva tartás rendszerének az eltörlését szolgáló - az álbaloldal által kezdeményezett népszavazást!

2016. April 08. 00:00

Polcz Alaine (1922-2007) - pszichológus, írónő

Az öregedésről
 
"Hiszem, hogy az öregedésre nem akkor kell készülni, amikor ott van. Jó azt jóval hamarább tudni, hogy múló a fiatalság, ez a "minden az enyém" érzet.
 
Az értékrendszerünk is megváltozik egy kicsit, ha a tudatunkba kerül, hogy megöregszünk.
 
Örökösen csak az megy, hogy tartsd magad fiatalon. Mert félünk. Félünk az öregedéstől, félünk a haláltól, elvesztettük a hitünket, nincsenek morális értékeink, nincs mibe kapaszkodnunk.
 
Figyeld meg, ha valaki szépen tud megöregedni, az morális tartást ad. Derűt."
 
Polcz Alaine (1922-2007) - pszichológus, írónő

2016. April 08. 00:00

Magyar emlékek a nagyvilágban - Mátyás király (1443-1490) emléktáblája - Bécs - Ausztria

                         

 

Magyar emlékek a nagyvilágban - Mátyás király (1443-1490) emléktáblája - Bécs - Ausztria
 
Bécs, az osztrák főváros – közelsége és történelmünkben játszott szerepe okán – bővelkedik magyar emlékekben. Az egyik legrégebbi eseményt a Szent István dómtól kőhajításra lévő Bäckerstrasse 1. szám alatt látható márványtábla idézi fel.
 
Itt, az épület helyén állt Régi Regensburgi Udvar nevű fogadóban találkozott 1470-ben Hunyadi Mátyás (1443-1490), a magyarok királya nagy ellenlábasával, III. Frigyes császárral.
 
Az emléktábla a fogadós nevét is megörökíti: Niklas Teschler látta vendégül a felségeket. Mátyás ezt 13 évvel megelőzően már járt Bécsben: akkor V. László hurcolta magával Prága felé, menekülve Magyarországról, Hunyadi László lefejezése után.
 
A magyar korona is Bécsben maradt, Mátyást e nélkül választották királlyá 1458 januárjában, a Duna jegén. Külön regénybe illő diplomáciai tárgyalások után Frigyes kiadta az uralkodói jelvényt Mátyásnak (ezzel végre 1463-ban Székesfehérváron megkoronázhatták), ám a császár soha nem mondott le magyar trónigényéről, sőt gyakorolta is a hatalmat a mai Őrvidék területe felett.
 
Az évtizedes vitában az 1470-es bécsi csúcstalálkozó sem hozott előrelépést, holott a megözvegyült Mátyás még a császár leányának, Kunigundának a feleségül vételét is felajánlotta. A megállapodás, így a frigy is elmaradt.

2016. April 08. 00:00

Brodszky Sándor (1819-1901) festőművész képeiből

                 

 

Brodszky Sándor (1819-1901) festőművész képeiből
 
Orvosnak készült, 1841-ben beiratkozott a bécsi képzőművészeti akadémiára, majd Münchenben fejezte be tanulmányait.
 
Külföldi utazásai után, 1856-ban Pesten telepedett le. 1862-ben barátjával, Molnár József tájképfestővel együtt fényképészeti műtermet nyitott Győrött, mely azonban csak két évig működött.
 
Brodszky Sándor a Markó-körhöz tartozó romantikus tájképfestők jellegzetes képviselője, sokat festette a Felvidék s a Dunántúl festői tájait.
 
Tájképeit gyakran litografálták. A Magyar Nemzeti Galéria több festményét őrzi (Vihar a Balatonon, Kilátás a Balatonra).
 
kattints a képekre - érdemes!

2016. April 07. 00:00

Pusztamaróti emlékhely - Nyergesújfalu - Dunántúl

                       

 

Pusztamaróti emlékhely - Nyergesújfalu - Dunántúl
 
A mohácsi csatavesztés (1526. augusztus 29.) után az országot dúló török seregek a Gerecse erdei között található Marót település térségében ütköztek a legnagyobb ellenállásba.
 
Az esztergomi érsek birtokánál összegyűlt menekülő tömeg szekértáborát végül a fővárosból hozott ágyúkkal sikerült megtörni, s mintegy 20-25000 áldozatot követelő vérengzést hajtottak végre a török hadak a területen.
 
Ennek a szörnyű pusztításnak állít emléket a fertőhomoki Kovács György(1948) szobrászművész által készített emlékmű.
 
kattints a képekre - érdemes!

2016. April 07. 00:00

Deseda tó - Kaposvár - Dunántúl

                       


Deseda tó - Kaposvár - Dunántúl
 
A Deseda a mai Magyarország leghosszabb mesterséges tava, melyet a Deseda-patak felduzzasztásával alakítottak ki. Hossza mintegy nyolc kilométer, szélessége 300-500 méter.
 
Több Kaposvár környéki települést, településrészt - Somogyaszaló, Toponár - is érintő partján horgászparadicsom, strand, hétvégi hobbikertek találhatóak, a tó körül kerékpárúton lehet körbekerekezni.
 
A leghosszabb kerékpártúra útvonala csaknem 23 kilométer. 1994-ben Kaposvár közgyűlése Deseda és környéke néven védett területté nyilvánította az 1112 hektáros területet.
 
Nem véletlenül: a tó és környéke számos védett állatnak, vonuló vízimadárnak kedvelt élőhelye, pihenőhelye. Jellegzetes állatfaja ennek a területnek például a magyar tűzlepke, a Kis Apolló lepke vagy a fehér gólya.
 
kattints a képekre - érdemes!

2016. April 07. 00:00

Kálváriadomb - Máriagyűd - Dunántúl

                    A máriagyűdi kegytemplom szabadtéri oltárától nem messze húzódik a kálvária domb. A szentsír kápolnája műemléki alkotás. A stációkat égetett mázas kerámiából a pécsi Zsolnay Gyár alkotta.

2016. April 07. 00:00

Márai Sándor a szélsőségekről - ismerős a dolog a mai Magyar Parlamentből is - nem?

                               


A Jobbiktól az MSZP-n keresztül a DK-ig...

Márai Sándor a szélsőségekről

"Ahogy Bethlen István miniszterelnök mondta a parlamentben a nyilasoknak: “Az urak azt hiszik, hogy jobbra mennek, de a valóságban körbe járnak, és addig mennek jobbra, amíg megérkeznek a szélsőbalra.”

Napló 1984-1989 - részlet

Márai Sándor (1900-1989) - író

Ismerős szituáció ez a mai magyar parlamentből is - nem?
Az ellenzéki pártok és csahosaik ma is egymással összhangban ágálnak minden ellen, amit a nemzeti kormány tesz - annyi a különbség közöttük, hogy az egyik fele a liberális demokrácia nevében, a másik fele pedig a nemzet nevében veszi semmibe a magyar emberek érdekeit. 
De lényegében ugyanazt mondják, ugyanazt teszik mind a kettő "szélen".
/szerkesztő/

2016. April 07. 00:00

Magyar népi díszítések - Rábaközi hímzés - Kisalföld

                             

 

Magyar népi díszítések - Rábaközi hímzés - Kisalföld
 
Rábaköz népi hímzése - a A Rába és a Rábca folyó között fekvő területen, melynek központja Csorna. Hövejen és Kapuváron fehérhímzés készül.
 
A rábaközi hímzés jellegzetessége, a szimmetrikus építkezés. A minták nem csíkban helyezkednek el, bár ilyen is van, hanem a közepén elhelyezett vázából ill. a kosárból nő ki a kisebb nagyobb virág, inda.
 
A motívumok elhelyezése a reneszánsz díszítési mód kompozíciós megoldásaira emlékeztet.( Az úri hímzés hatása a népi hímzésre.)
 
A rábaközi mintákon jól érvényesül a törökös jelleg is. ( A gránátalma, a szegfű és a karélyos levelek megformálásában.)
 
Anyaga: régen - vastagszálú házi kendervászon vagy finom lenvászon volt. Ma - nyers len vagy endervászon, szürkés drapp ripsz, tropikál vagy düsztin.
 
Fonala: Régen - pamut vagy gyapjú (szőr)
Ma - Volga, gyapjú vagy gyöngyfonál.
 
Színezése: piros, kék, fakó rózsaszín, bordó. Ritkán két színt alkalmaznak együtt: bordó-fekete, kék- fekete. Gyapjúval való hímzésnél piros, bordó, kék, barna, zöld, sárga együtt is alkalmazható. (Tompa, mély árnyalat szükséges)
 
Öltése: Lapos vagy boszorkányöltés, kettős nyolcasöltés, soproni egyszerű és kettős kereszt.
 
Motívuma: szegfű, gránátalma, állat - főleg madárfigurák, növényi motívumok, karéjos levelek, kacskaringó, tulipán.
 
Alkalmazása: régen - lepedővég, rétesabrosz, párnavég.
Ma - terítő, párna, függöny, falvédő, könyvborító
 
kattints a képekre - érdemes!

2016. April 07. 00:00
<< Első< ElőzőKövetkező> Utolsó>>

177. oldal/866