Demjén Ferenc - Koltay Gergely - Honfoglalás - Énekel Demjén Ferenc - rövid VIDEÓ!
Demjén Ferenc - Koltay Gergely - Honfoglalás
Énekel Demjén Ferenc - rövid VIDEÓ!
"Úgy kell, hogy te is értsd, nem éltél hiába,
Az a hely, ahol élsz, világnak világa,
Az égigérő fának, ha nem nő újra ága,
Úgy élj, hogy te legyél virágnak virága."
Koltay Gergely (1952) - zenész, dalszövegíró
fotókon: Munkácsy Mihály (1844-1900) - Honfoglalás
kattints a VIDEÓRA és a képekre - érdemes!
http://www.youtube.com/watch?v=2Vf48D5ONa4&feature=related
2016. June 03. 00:00
Hungarikumok - Magyar rajzfilmek - Magyar népmesék – Tancika Marcika - rövid VIDEÓ!
Hungarikumok - Magyar rajzfilmek - Magyar népmesék – Tancika Marcika - rövid VIDEÓ!
kattints a VIDEÓRA és a képekre - érdemes!
http://www.mesek.tv/magyar-nepmesek/magyar-nepmesek-tancika-marcika.html#
2016. June 02. 00:00
Magyar emlékek a nagyvilágban - Árpád-házi Jolán Síremléke - Castellón de la Plana - Spanyolország
Magyar emlékek a nagyvilágban - Árpád-házi Jolán síremléke - Castellón de la Plana - Spanyolország
Hispánia északi régióiban a 8. században kisebb-nagyobb frank kötődésű hercegségek, királyságok alakultak. Az egyik az Aragón Királyság volt, 1208-ban itt született meg az egyik legnagyobb formátumú spanyol király, a “nagy honfoglaló”, I. Jakab.
Ő hódította meg a Baleár-szigeteket, a Valenciai és a Murciai Kalifátust. Ezzel vette kezdetét a híres spanyol Reconquista.
Jakab király többször házasodott, másodszorra II. András magyar uralkodó leányát, Árpád-házi Szent Erzsébet és a későbbi IV. Béla húgát, Jolánt (1219-1251) vette feleségül.
Az esküvőt 1235. december 15-én Bertalan pécsi püspök celebrálta a barcelonai katedrálisban. András király – akárcsak valamennyi leányának – egy drágakövekkel kirakott fejéket küldött nászajándékba.
Jolán a magyar királyi udvarban nevelkedett. Ott trubadúrok és vándorénekesek is megfordultak, akiktől a hercegnő megtanulta a latin nyelv ebben a korban elterjedt változatát, a romance-t.
Férjhezmeneteléről a keresztény hercegnők gyámjaként IX. Gergely pápa döntött, elsősorban politikai és dinasztikus szempontokat véve figyelembe. A pápa a magyar hercegnő jövendőbelijének I. Jakabot választotta, egyes feltételezések szerint azért, mert az így létrejövő magyar–aragóniai szövetség, amely magában foglalta volna a Földközi-tenger nyugati medencéjét és a délkelet-európai térséget, megfelelő ellenpólust képezhetett volna a Német-római Birodalommal szemben.
Jolán királyné hamar megtalálta helyét új otthonában, és tökéletesen beilleszkedett. Tíz gyermeket hozott világra, közülük többet a csatatéren, a katonai sátorban, mivel rendszerint elkísérte férjét hódító háborúira.
Valencia ostromakor is jelen volt, és részt vett a város feladásáról szóló tárgyalásokon is. Jakab rendszeresen kikérte felesége véleményét és tanácsát. 1251 októberében a királyné Huesca városában pihent, amikor valamilyen lázas betegséget kapott el, és harmincas éveinek elején elhunyt.
Jolánt – akit katalánul így tisztelnek: Nos Violant d'Hongria – végrendeletének megfelelően az egykori Aragon uralkodócsalád sírboltjában temették el (Vallbona de les Monges – Real Monasterio de Santa María de Vallbona), amely országszerte ismert, fontos kegyhely.
Emlékét szerte Spanyolországban azóta is szobrok és róla elnevezett közterek őrzik. S őrzi a castellóni hagyományos Magdalena-ünnep is, melyre egész éven át készül a város apraja-nagyja, hogy aztán kilenc munkaszüneti (!) napon át ünnepeljék településük megalapítását.
Az ünnepségnek fénypontja Jakab király, illetve hitvese szobrának megkoszorúzása (Homenatge a Na Violant d'Hongria - Tiszteletadás Magyar Violantnak).
Megjegyzésre érdemes, hogy a Spanyolországban idegen ajkú, illetve Habsburg uralkodóik közül senkit sem ünnepelnek, csak és kizárólag a magyar Jolán királynét.
kattints a képekre - érdemes!
2016. May 31. 00:00
Márton Áron a totalitárius rendszerekről az múlt század harmincas éveinek az elején - ami ma is aktuális sajnos
Márton Áron a totalitárius rendszerekről az múlt század harmincas éveinek az elején - ami ma is aktuális sajnos
"A bolsevizmus édes gyermeke a liberalizmusnak. Marx és Lenin a legkövetkezetesebb liberálisok.
Nem álltak meg félúton, a liberális tételekből lehozták a legvégső következtetéseket. Kant még annyit mondott, hogy az Isten létét nem lehet bizonyítani, Marx már biztosan hirdeti, hogy nincs.
A tőke a liberális parlamentek mellett, sőt azokon keresztül úgy használta ki az ország népét, ahogy akarta, a tanácsköztársaság államkapitalizmusa pedig egy elméleti gazdasági rendszer esztelen erőszakolásával támaszt éhínséget, s a megindult éhes tömegeket lovasdandárokkal, vagy a biztosabban ölő gázzal ezer számra kegyetlenül küldi a halálba.
A fasizmus az Istent pusztán hasznossági tényezőként veszi. Evangéliumában legfelsőbb érték a faj.
Első tétele így hangzik: Szeresd a fajodat mindenek felett, s a többieket gyűlöld. A hitlerizmus hasonló tüneteit világgá jajgatták, ismerjük.
A túlzó fajiság jegyében indult mozgalom fajistenítésében az önzésig fokozott nemzeti érdekeket mások jogaival szemben is és brutálisan követeli.
Rendszerében az állam nem jogállam, hanem hatalmi állam egy fajnak a szolgálatában.
Márton Áron (1906-1980)- erdélyi katolikus püspök
2016. May 31. 00:00
Arany Jánostól
Arany János: Kozmopolita költészet - elmondja Bánffy György - rövid HANGFELVÉTEL!
"Nekem áldott az a bölcső, mely magyarrá ringatott."
Arany János (1817-1882) - költő
kattints a HANGFELVÉTELRE - ÉRDEMES!
https://www.youtube.com/watch?v=P_je3trBLAo
2016. May 31. 00:00
Radnóti Miklós: Tétova óda - elmondja Kaszás Attila - HANGFELVÉTEL
Radnóti Miklós: Tétova óda - elmondja Kaszás Attila - HANGFELVÉTEL
kattints a HANGFELVÉTELRE!
https://www.youtube.com/watch?v=S2UmGReesmM
Mióta készülök, hogy elmondjam neked
szerelmem rejtett csillagrendszerét;
egy képben csak talán, s csupán a lényeget.
De nyüzsgő s áradó vagy bennem mint a lét,
és néha meg olyan, oly biztos és örök,
mint kőben a megkövesült csigaház.
A holdtól cirmos éj mozdul fejem fölött
s zizzenve röppenő kis álmokat vadász.
S még mindig nem tudom elmondani neked,
mit is jelent az nékem, hogy ha dolgozom,
óvó tekinteted érzem kezem felett.
Hasonlat mit sem ér. Felötlik s eldobom.
És holnap az egészet ujra kezdem,
mert annyit érek én, amennyit ér a szó
versemben s mert ez addig izgat engem,
míg csont marad belőlem s néhány hajcsomó.
Fáradt vagy s én is érzem, hosszú volt a nap, –
mit mondjak még? a tárgyak összenéznek
s téged dicsérnek, zeng egy fél cukordarab
az asztalon és csöppje hull a méznek
s mint színarany golyó ragyog a teritőn,
s magától csendül egy üres vizespohár.
Boldog, mert véled él. S talán lesz még időm,
hogy elmondjam milyen, mikor jöttödre vár.
Az álom hullongó sötétje meg-megérint,
elszáll, majd visszatér a homlokodra,
álmos szemed búcsúzva még felém int,
hajad kibomlik, szétterül lobogva,
s elalszol. Pillád hosszú árnya lebben.
Kezed párnámra hull, elalvó nyírfaág,
de benned alszom én is, nem vagy más világ.
S idáig hallom én, hogy változik a sok
rejtelmes, vékony, bölcs vonal
hűs tenyeredben.
1943. május 26.
2016. May 30. 00:00
Magyar emlékek a nagyvilágban - Báthory István-emléktábla – Vilnius - Litvánia
Magyar emlékek a nagyvilágban - Báthory István-emléktábla – Vilnius - Litvánia
A kis balti államok legdélebbikének, Litvániának a történelmében kiemelkedő szerepet játszott Báthory István (1533-1586), aki erdélyi fejedelemként nyerte el a lengyel királyi trónt, s vele Litvánia nagyfejedelmi címét.
Ez utóbbi minőségében, felségterülete védelmében három sikeres hadjáratot folytatott IV. (Rettegett) Iván cár ellen is, megakadályozva Oroszország terjeszkedését, kijutását a Balti-tengerhez.
Báthory nevét litván földön mégis elsősorban a szellemi élet fejlesztése és az egyház támogatása érdekében hozott intézkedései őrizték meg. 1579-ben kelt alapítólevelével ő emelte egyetemi rangra a vilniusi jezsuita kollégiumot.
Célját abban jelölte meg, hogy a szegényebb diákok is elvégezhessék itt tanulmányaikat, és hogy az egyetem – amely sokáig az egyetlen ilyen rangos tanintézet volt Kelet-Európában – olyan legyen, “akár egy tisztás, ahová mint a jó tudományok vásárára, gyűljenek össze a környező vidék diákjai tudást és katolikus hitet meríteni" – írta alapítólevelében Báthory.
Egyetemi éveik alatt a diákokat felmentették a katonai szolgálat alól, és minden adó és vám fizetésétől. Báthory István döntésére gyönyörű fehér márványtábla emlékeztet a ma tízezer diáknak tudást osztó alma mater belső díszudvarának árkádjai alatt.
A táblát – amely Petras Repsis litván szobrászművész alkotása – 1994-ben, az uralkodó emlékének szentelt magyar-lengyel-litván tudományos konferenciát követően, a résztvevők jelenlétében avatták fel.
A kezdeményezés a Litvániában élő magyarok kis közösségét dicséri. Ők, mintegy százhúszan – többségük még a szovjet időkben, Kárpátaljáról került erre a tájra – 1990-ben alapították meg szövetségüket, amely ugyancsak Báthory István nevét viseli.
kattints a képekre - érdemes!
2016. May 30. 00:00
Lotz Károly (1833-1904) festményeiből

A női alak, forma, a test tökéletessége Lotz Károly (1833-1904) festészetében
A külföldön töltött gyermekkor után Marastoni Jakab festőiskolájában kezdte tanulmányait 1848-ban. Később Weber Henrik mellett képezte magát, majd 1852-ben beiratkozott Karl Rahl bécsi festőiskolájába.
Az 1850-es években a bécsi mester mellett számos fal- és mennyezetkép kivitelezésében vett részt. Rendszeres résztvevője volt a bécsi és pesti kiállításoknak, melyeken elsősorban romantikus hangvételű népi életképekkel szerepelt.
Alkotásai sikeresek voltak, közülük több sokszorosításban is megjelent. Eközben murális feladatokon is dolgozott, többek között a Vigadó, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Operaház és az Akadémia belső díszítésén.
A dualizmus korának egyik legkeresettebb dekorátora volt. Stílusa az 1880-as évektől megváltozott, a reneszánsz formajegyekből építkező modora oldottabbá, könnyedebbé vált.
Késői munkáit barokkos hatás jellemezte, sőt ekkor készült alkotásain már a modern művészeti áramlatok, a plein air és a szecesszió stílusjegyei is felfedezhetők.
Festészetében a női alak, forma, a test tökéletessége, de maga a nőiség nagyon fontos, mi több meghatározó téma volt.
kattints a képekre - érdemes!
2016. May 28. 00:00
Palóc falu egykori utcaképe
Malonyai Dezső: A magyar nép művészete - 5. kötet
A palócok művészete
Kiadó: Franklin Társulat - Budapest, 1922. -
15. tábla
2016. May 28. 00:00
Őshonos háziállataink - Magyar lúd
Őshonos háziállataink - Magyar lúd
A magyar lúd a házi lúd egy fajtája. Magyarország védett háziállatai közé tartozik.
Sima tollú és fodros tollú változatban tenyésztik. A lúd szinonimája a közismert liba elnevezés.
Egykorú források szerint a házi libák után már a 11. és 12. században egyházi tizedet kellett fizetni. Ekkor az ország minden területén elterjedt a parlagi változata, amelynek ősei valószínűleg Görögország felől érkeztek.
Ebből az állományból alakultak ki a magyar lúd színváltozatai és tájfajtái. A Léva-vidéki lúd a kitűnő minőségű húsáról és májáról volt nevezetes, a makói a májméretéről.
A XX. század elején a magyar parlagi lúd nemesítésére külhoni fajtákat hoztak be az országba. Végül a mai változat a parlagi fajta és e külföldi fajták keresztezéséből jött létre.
kattints a képekre - érdemes!
2016. May 28. 00:00